Odstředivá typizovaná čerpadla model N

Typizovaná čerpadla typové řady N jsou určena pro použití v chemickém průmyslu. Jsou běžně nasávací, jednostupňová, odstředivá, mají horizontální konstrukční uspořádání a jsou vyrobená z umělých hmot. Svými rozměry a výkony odpovídají požadavkům normy DIN/EN 22858.

Čerpadla této typové řady byla vyvinuta v souladu s požadavky chemického průmyslu a proto se používají především pro dopravu čistých, kyselých nebo alkalických a nízko viskózních kapalin, případně s nižším obsahem pevných látek.

Poněvadž materiály, přicházející do kontaktu s dopravovaným médiem, jsou fyziologicky nezávadné, mohou se tato čerpadla používat také v potravinářském průmyslu. Standardní použití vyjímatelných spojek zaručuje jednoduché vyjmutí tělesa ložiska a dalších vnitřních dílů čerpadla a to i bez demontáže přípojek potrubí a motoru. Takto odpadá náročné vyrovnávání čerpadla a motoru po opětovném složení čerpací soustavy.

Hlava čerpadla, oběžné lopatkové kolo

Všechny díly, které přicházejí do kontaktu s dopravovaným médiem, jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, jako např. PP, PVDF, tvrdý uhlík, elastomery z EPDM nebo FPM. Vnější kovové díly jsou před korozí chráněny chemicky odolným lakem. U všech konstrukčních velikostí se používají uzavřená oběžná kola s odlehčovacími vrtanými otvory pro vyrovnávání axiálního posuvu. Přenos krouticího momentu je zajištěn prostřednictvím těsného tvarového spojení.

Uspořádání hrdel, přípojky

Sací hrdlo je umístěno axiálně a výtlačné hrdlo je natočeno radiálně směrem nahoru. Ve standardním provedení jsou přípojky sacího a výtlačného vedení osazeny přírubami podle DIN 2501/PN 10.

Hřídel a uložení

Uložení masívního hřídele z ušlechtilé oceli je zajištěno ve dvou valivých ložiskách z GG26, která jsou mazána olejem resp. mazacím tukem. Hnací hřídel je v místě kontaktu s dopravovaným médiem opláštěný ochrannou trubkou, která je impregnovaná umělou pryskyřicí nebo PVDF.

Těsnění hřídele

Průchody hřídele jsou utěsněny pomocí bezúdržbové mechanické ucpávky. Podle druhu provozních podmínek se používají ucpávky vnitřní jednočinné nebo dvojčinné. Dvojčinné ucpávky vyžadují přívod ucpávkové kapaliny.

Ucpávky jsou vyrobeny z karbidu křemíku (SiC), vlnovec a pomocná těsnění jsou z EPDM nebo FPM, kovové díly jsou z ušlechtilé oceli (1.4571) anebo kyselinovzdorné a žáropevné slitiny hastelloy C-4 (2.4610). Použité materiály a jejich kombinace ve standardních provedeních čerpadel pokrývají široký rozsah možností použití. Dostatek místa v těsnicím prostoru umožňuje
použití běžně dostupných druhů těsnění.

Zvláštní provedení na vyžádání.

Základní deska

Typizovaná čerpadla řady N se dodávají jako kompletně smontované soupravy, sestávající z čerpadla, spojky a hnacího elektromotoru, které jsou instalovány na společné základní ocelové desce.

Pohon

K pohonu se používají třífázové motory s povrchovým chlazením v provedení dle standardů IEC, 1450 ot/min, resp. 2900 ot/min, krytí IP55, třída izolace F, konstrukční tvar IM B3.

Materiály, dokumentace, grafy